Comenius projekt

„Nagy Zsámbokba hét úton kell bemenni…”

hangzik szülőfalunk egy népdalának első mondata.

Igen, ZSÁMBOK és nem Zsámbék. Egy betű csupán a különbség, a mi községünket azonban gyakran sérti a névcsere. Ezért minden tevékenységünkkel arra törekszünk, hogy ZSÁMBOK neve is olyan ismerősen csengjen a fülekben, mint a méltán híres másik Pest megyei településé.

De mire is vagyunk, lehetünk olyan büszkék?

Mindenekelőtt elődeinkre, a zsámboki dolgos emberekre, akik – csakhogy a legutóbbi „történelmi” tettüket említsük – az országban elsőként vívták ki a település közigazgatási önállóságát. Nem kis civil kurázsi, önérzet kellett ehhez. Sokan követtek bennünket, de az úttörők mi voltunk.

Büszkék vagyunk sajátos népi építészetünkre. A paraszti építészetre oly jellemző háromosztatú házak nálunk is jelen vannak. Különlegesek azonban a házak oromzatai. A fából készült homlokfalak virágmotívumokkal, nap-holdszimbólumokkal díszítettek. Kihagyhatatlan volt a ház építésének évét megjelölni, illetve az építtető házaspár nevének kezdőbetűit feltüntetni. A falu központjában lévő Falumúzeumunkban mindezen tárgyiasult emlékek megtekinthetők.

Gazdag népi hagyományrendszerünkről több könyv is szól. Ezek szerzője, falunk szülötte Lapu Margit néni, aki visszaemlékezve gyermekkora mindennapjaira, tulajdonképpen az akkori - két világháború közötti - , még élő hagyományokat örökítette meg. Leírt gyermekjátékai, mondókái, népdalai igazi tiszta források múltunk kutatásában.

Talán egyik legszebb sajátosságunk mai is élő népviseletünk. A hatvan év fölötti asszonyok még mai hordják a sokszoknyás, díszes zömében kézzel készített népviseletet. Ha valaki a vasárnapi mise vége körül autózik át Zsámbokon, akkor maga is láthatja a katolikus templomból kisétáló, népviseletbe öltözött néniket.

Végül büszkék vagyunk településünk mai lakóira, akikkel a múlt év óta hagyományteremtő jelleggel, igazi összefogással kétnapos Lecsófesztivált rendeztünk… A reményeink szerint minden év augusztus 20.-a előtti hétvégén rendezzük meg ezt a faluünnepet.

December 2017